Morsko prase ili zamorce
Morsko prase potice iz Juzne Amerike, naziv "morsko" nema nikakve veze sa njegovim plivackim sposbnostima. Kao i ostali glodari, nije narocito odusevljeno da se kupa. Morski prasici koji se prodaju po pet shopovima izgubili su mnogo toga zajednickog sa njihovim precima iz Juzne Amerike posto su oni jos jedna generacija koja je odrasla u pet shop-u.
Na zalost, po pet shopovima ne razdvajaju muzjake od zenki i cesto se desava da se ukrstaju prasici koji su u krvnom srodstvu, sto sa tacke genetike naravno nije dobro. To je verovatno i jedan od razloga zasto su zamorci tako neznog zdravlja.
Pored toga da morsko prase voli da se kupa, druga rasirena iluzija je da je morsko prase idealna zivotinja za malu decu i da nije zahtevno. Ne! Morski prasici su slatke, umiljate zivotinjice i vrlo su zahtevni, pre svega zbog svog neznog zdravlja, tako da ako zelite da im pruzite dug i srecan zivot, budite spremni da potrosite vreme i pare!
Prosecan zivotni vek im je 5-7 godina.
Prasicima nije dovoljno da zivot provedu u malom kavezu za hrcka vec traze mnogo veci kavez po kom mogu da trckaraju i tako budu u formi. Nazalost, ovde se ne prodaju veliki kavezi za glodare, niti ogradice od kojih sami mozete napraviti lep kavez, tako da ostaje na vlasnicima da sami smisle kako ce izgraditi veci kavez, to moze biti improvizacija kaveza napravljena od dasaka ili kupljene zice na buvljaku.
Na netu ima puno lepih ideja za pravljenje kaveza, jedan od sajtova je
http://www.guineapigcages.com/Preporucene dimenzije za dva praseta su 1,2m x 0,6m ili vece.
Nije dovoljno sto svakog dana vreme provodite sa morskim prasetom igrajuci se sa njim, ono voli da ima sa kim da se igra dok ste vi na poslu ili skoli! Morski prasici su socijalne zivotinje i traze drustvo drugog morskog praseta! Po pravilu, morski prasici su mnogo veseliji ako su u drustvu. I vama ce biti vece uzivanje da gledate vise prasica koji srecno skakucu i cavrljaju, nego jedno prase koje samo jede i spava. Preporucuju se par ili vise zenki ili par muzjaka.
Zenke se po pravilu odlicno slazu medjusobno, desava se da se i one ponekad "sporeckaju", ali to obicno nije ozbiljno. Prasici vole da uspostave poredak ko je "glavni" u grupi, tako da se prilikom svakog upoznavanja sa novim prasetom malo "koskaju", dok se ne uspostavi dominacija. To je normalno i nije razlog za brigu, vremenom ce se "koskanje" smiriti.
Ako drzite vise od dva muzjaka moze se desiti da se tuku, pogotovo ako zive u malom kavezu. Ako se muzjaci nikako ne slazu, moracete da ih razdvojite u zasebne kaveze. Da biste izbegli svadje i tuce bitno je da im obezbedite dovoljno veliki kavez i svakom svoju ciniju za hranu.
Nikada ne treba drzati vise muzjaka u istom kavezu sa zenkama, jer muzjaci ne trpe konkurenciju i u prisustvu zenki pod dejstvom testosterona postaju agresivni jedan prema drugom.
U ishrani morskih prasica najvaznije je SENO! Morskom prasetu morate davati seno svakog dana kako bi ono trosilo svoje zubice. Ne jedenje sena po pravilu dovodi do toga da nakon nekog vremena zubi vaseg praseta prerastu sto predstavlja ozbiljan problem, pogotovo kod nas gde je tesko naci odgovarajuceg veterinara!
Kvalitetno seno je zelenkaste boje i lepo mirise. Izbegavajte "pregorelo" seno zuto-braon boje. Ako ne mozete da nadjete kvalitetno seno, mozete ga napraviti i sami. Sakupite travu sa neke ciste livade , a onda je susite u tankom sloju, na suncu 3 dana uz "prevrtanje" dva puta dnevno. Ovo mozete raditi cak i na terasi ako zivite u gradu.
Vazna napomena u vezi sena: cuvajte ga na suvom mestu i nemojte dozvoliti da se pokvasi i ubudja jer budj moze biti pogubna po njihovo zdravlje! Budjavo seno ruzno mirise, zato slusajte svoju intuiciju! Ako vi ne biste jeli to seno, nemojte ga davati ni morskom prasetu:)
Pored sena, idealno bi bilo ako svom prascu mozete da priustite i cistu svezu travu! Kada berete travu vodite racuna da je berete sa livade daleko od puta, gde trava nije zagadjena i gde nema pasa i macaka koje je zapisavaju. Ako vase prase nikada pre nije jelo svezu travu, budite oprezni kada je dajete prvi put, pogotovo ako se radi o prvoj, prolecnoj travi! Ova prva trava je dosta jaka i moze izazvati stomacne probleme kod prasica koji nisu na nju naviknuti. Inace trava je jako zdrava za njih i predstavlja hranu koju bi oni jeli da zive u divljini.
Druga vazna stvar je vitamin C. Morski prasici ne proizvode sami vitamin C, pa ga moraju redovno unositi. Dnevne potrebe su oko 30-50 mg vitamina C. Vece potrebe za vitaminom C imaju trudne zenke, mladi prasici, bolesni prasici.